MENÜ EN

Haberler

« Geri
Aksa Enerji 2022’nin İlk 9 Ayında  Net Kârını %381 Oranında Artırdı

Aksa Enerji 2022’nin İlk 9 Ayında Net Kârını %381 Oranında Artırdı

7.11.2022

Aksa Enerji, 2022 yılının ilk 9 aylık finansal performans sonuçlarını açıkladı.
Şirket, bundan sonraki hedefini ise Avrupa pazarındaki enerji yatırımları ve farklı coğrafyalardaki yenilenebilir projeler olarak belirledi
.

 

Net Kâr: %381 artışla 3,91 milyar TL
Ciro: %305 artışla 33,7 milyar TL
FAVÖK: %204 artışla 5,3 milyar TL

 

Yurt dışı yatırımlarına hız kesmeden devam eden Türkiye’nin halka açık en büyük global elektrik üreticisi Aksa Enerji, net kârını geçen yılın aynı dönemine göre %381 artırarak 3,91 milyar TL seviyesine yükseltti. 2022 yılının ilk 9 ayında satış gelirlerini %305 artıran Aksa Enerji, 33,7 milyar TL ciro açıkladı.

 

Operasyonel başarısını finansal sonuçlarına da yansıtan Aksa Enerji, 9 aylık FAVÖK tutarını geçen yılın aynı dönemine kıyasla %204 artırarak 5,3 milyar TL seviyesine taşıdı. Özbekistan’da toplam 740 MW kurulu güce sahip 3 santral ile tarihinin en büyük global yatırımına imza atan Aksa Enerji, bu süreçte etkin bilanço yönetim kabiliyetiyle net finansal borcun FAVÖK’e oranını 1,1 çarpan ile sektör ortalamasının oldukça altında tutmayı başardı.

 

“Avrupa’daki fırsatları ve tüm coğrafyalardaki yenilebilir projeleri yakından takip ediyoruz”


Şirketin 2022 yılı ilk 9 aylık performansını değerlendiren Aksa Enerji Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Cemil Kazancı,önümüzdeki dönemde şirketin üretim portföyünü genişletmek adına Avrupa’daki enerji fırsatlarını ve farklı coğrafyalardaki yenilenebilir enerji projelerini yakından takip ettiklerinin altını çizdi:

 

“7 ülkedeki 12 santralimizde operasyonel mükemmellikten taviz vermezken, sürdürülebilir yüksek büyüme hedefimiz için yatırımlarımıza devam ediyoruz. 370 MW kurulu güce sahip Gana Enerji Santralimizde başarıyla yürüttüğümüz doğal gaz dönüşümü ve çift yakıt teknolojisi ile enerji üretimi sayesinde geçen ay ülkenin elektrik şirketi ECG ile 15 yıllık dolar bazlı elektrik satış sözleşmesi imzaladık. Diğer yandan, Kazakistan’da sözleşmesini imzaladığımız 240 MW kurulu güce sahip olacak Kızılorda kombine ısı ve enerji santralimizi, 2025 yılı içerisinde devreye almak için yoğun şekilde çalışıyoruz. Sürdürülebilir yüksek büyüme hedefimiz doğrultusunda Avrupa’daki enerji yatırımlarını ve farklı coğrafyalardaki yenilenebilir enerji projelerini yakından takip ediyor, yeni projelerle hem varlıklarımızı hem de gelirlerimizi çeşitlendirerek başarılarımızı taçlandırmak istiyoruz.”

 

 

 

Haber Resimleri